Vietos, paliktos likimo valiai

Laikas paliečia ne tik žmones, bet ir ant žemės stovinčius objektus ar net miestus, tai tik įrodo Kieron Connolly išleista knyga, kurioje galima rasti daugiau nei 100 nuotraukų, kurios parodo apleistas vietas, paliktas likimo valiai, nors kažkada jos buvo pilnos gyvybės bei žmonių šurmulio, o dabar paliktos gamtai pasiglemžti.

Wola dujų gamykla buvo atidaryta 1888 metais ir sunaikinta per antrą pasaulinį karą, po jo atstatyta, galiausiai Wola gamykla buvo uždarytas 1970-iais, kai miestas pradėjo naudoti gamtines dujas. Šiuo metu dalis gamyklos  – paversta į muziejų, nors kita taip ir palikta likimo valiai.

wola-gamykla

Rotunda. Wola gamykla. Varšuva

Niujorko miesto rotušės metro linija buvo sukurta kaip reprezentacinė dalis, ji buvo atidaryta 1904 metais. Linijoje buvo pasirinktas romaninis stilius, su stoglangiais bei spalvotu stiklu ir žalvariniais šviestuvais. Dėl staigaus linijos posūkio ilgi metro sąstatai negalėdavo sustoti, todėl stotis visada būdavo tyli ir rami, jos veikla buvo sustabdyta 1945 metais.

metro-stotis

Miesto rotušės metro stotis. Niujorkas

1944 metų birželio 10 dieną šio kaimo 642 gyventojai buvo nužudyti Nacių armijos karių, kuriems vadovavo Adolfas Diekmanas. Pirmiausia jam buvo įsakyta paimti 30 žmonių įkaitais, kad būtų pradėtos derybos su prancūzų pasipriešinimo nariais, kurie pagrobė buvo pagrobę Nacių karininką, tačiau viskas įvyko kitaip. Adolfas Diekmanas įsakė surinkti visus gyventojus ir juo nužudyti, teigdamas, kad taip pasielgė vykdydamas represijas dėl regione siautėjančių pasipriešinimo narių. Po šio įvykio buvo pradėtas tyrimas, net Diekmanas netrukus žuvo mūšyje. Po karo, Prancūzijos prezidentas, de Gaulle įsakė palikti kaimą nepaliestą, kaip atminimą žudynių aukoms.

Oradour-sur-Glane kaimas. Prancūzija.

Oradour-sur-Glane kaimas. Prancūzija.

Per antrą pasaulinį karą buvo iškasti aštuoni požeminiai bunkeriai, po Londono miestu, kuriuose galėjo slėptis 8000 žmonių. Bunkeriuose buvo įrengtos miegamosios vietos, valgyklos ir medicinos punktai. Karui pasibaigus jie buvo paversti į archyvus ar net, laikinai, kaip viešbučius. Nuo 2012 metų Klapamo slėptuvė naudojama kaip ferma, kurioje – auginamos gydomosios žolelės ar salotos.

bunkeriai-londonas

Klapamo slėptuvė. Londonas.

Šis švyturys buvo pastatytas 1900 metais ant uolos, jis buvo uždarytas 1968 metais. Manoma, kad veikiamas oro sąlygų ir erozijos švyturys turėtų sugriūti 2023 metais ir nukristi į jūrą.

rubjerg-knude-svyturys

Rubjerg Knude švyturys. Danija.

Štai kas būna, kai viešbutis nesulaukia pakankamai svečių. Karališkasis Hachijo viešbutis buvo atidarytas 1963 metais, Hachijojima salone, Tokijo miesto pietuose, ji buvo vadinama Havajais Japonijoje. Viešbutis užsidarė 2003 metais.

hachijo-viesbutis

Hachijo viešbutis. Japonija.

Kai Karibų salos Montserato Sufriero kalvų ugnikalnis išsiveržė, 1995 metais, jis salos sostinę Plimutą pilnai uždengė pelenais. Po to įvyko dar keletas išsiveržimų, todėl miesto gyventojai buvo priversti palikti sostinę, galiausiai sala liko negyvenama. Įdomu tai, kad Plimuto tebeturi sostinės statusą, todėl tai ne tik apleistas mietas, bet kartu ir sostinė.

plymouth-miestas

Plimuto miestas. Karibų salos.

1859 metais, Bodie mieste, buvo atrasta aukso gysla (kaip ir kituose Kalifornijos miestuose). Miestas iš mažo kasybos miesto tapo pilnu gyvybės bei žmonių, tačiau viskas ėmė keistis 1880 metais, kai aplinkui atsidaro daugiau miestų. 1913 metais užsidarė miete veikusi kasykla, po keturių metų nustojo veikti ir geležinkelis. 1940 metais mieste gyveno tik 40 piliečių. Šiandien Bodie – paliktas likimo valiai.

bodie-miestas

Bodie miestas. Kalifornija. Jungtinės Valstijos.

Šis teatras kažkada priklausė prancūzų snaiperių klubui, jie leido juo naudotis Orfėjų teatro ir kino grupei, 1928 metais jie tapo „RKO Pictures“ kompanija. 1962 metais teatras buvo parduotas ir buvo naudojamas kaip tabako įmonės sandėlis, tačiau dabar jis tuščias.

orpheum-teatras

Orfėjų teatras. Masačusetsas. Jungtinės Valstijos.

Devynioliktojo amžiaus pabaigoje, Andyno miestas, Ujūnio lygumoje, buvo tapęs krovinių paskirstymo centru, kurie atkeliaudavo geležinkeliu, o vėliau keliaudavo į jūrų uostus. Po kasybos industrijos žlugimo, 1940 metais, geležinkelio tinklas taip pat sužlugo, todėl traukinai taip ir liko, veikiami oro sąlygų. Šiandien graffiti apipaišyti traukiniai yra vienas iš  trauko taškų.

ujunio-traukiniu-kapines

Ujūnio traukinių kapinės. Bolivija.

Canfranc stotis, aukštai Pirėnų kalnuose, kažkada jungė Ispaniją ir Prancūziją. Stotis buvo sukurta pasitelkus Secesinę architektūros kryptį, dabar stotis liko elegantišku anachronizmu. Ji buvo pastatyta 1928 metais, tarptautiniai maršrutai sustojo 1970 metais, kai geležinkelio tiltas, iš Prancūzijos pusės, sugriuvo ir taip nebebuvo atstatytas. Keletas vietinių maršrutų vis dar vyksta per šią stotį.

canfranc-stotis

Canfranc stotis. Ispanija.

Šaltinis: The Guardian.

Gali taip pat patikti...

Parašykite komentarą